FAQ Forumowe – Poradnik Dla „Zielonych” :)

Go down

FAQ Forumowe – Poradnik Dla „Zielonych” :)

Pisanie by Silminyel on Nie 22 Mar 2015, 13:12

Postanowiłam skrobnąć parę słów o tym jak postawić swoje pierwsze kroki na forum PBF.
Większość osób, które mają już jakieś doświadczeniu w grze przez forum zapewne nie dowie się tu niczego nowego. Trafiają nam się jednak osoby zupełnie nowe, które wcześniej pisały tylko przez wiadomości prywatne na portalach społecznościowych, smsy itp.

Pamiętam z resztą jak sama rok temu rejestrowałam się na poprzednim forum i nie rozumiałam co to bilokacja, co znaczy ‘wytematować’ i tak dalej. Bałam się napisać cokolwiek, bo myślałam że dostanę zaraz bana. Na chatboxa też nie wchodziłam bo tez się bałam.

Moim osobistym celem jako administratorki jest starać się przede wszystkim o to, by stayaway było jak najbardziej przyjazne dla graczy, żeby każdy dobrze się tu czuł i niczego się nie bał, bo my wcale tacy straszni przeciez nie jesteśmy Smile
Dlatego w trosce o nowych graczy i osoby niedoświadczone piszę to i owo i postaram się odpowiedzieć na każde nasuwające się pytanie.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nasuwa Ci się jakiekolwiek pytanie, śmiało pytaj pod tym postem. Pamiętaj NIE MA GŁUPICH PYTAŃ. Na każde (związane z tematem) odpowiem Smile

1. Jak napisać kartę postaci

Przede wszystkim trzymaj się szablonu. Najlepiej skopiuj go do edytora tekstowego i krok po kroku wypełniaj według szablonu. Karty postaci muszą być ujednolicone a nawet jeśli zabraknie tak banalnego drobiazgu jak np. klasa, karta postaci nie zostanie zaakceptowana. Jeśli od razu wypełnisz prawidłowo wszystkie pola szablonu, szybciej będziesz mógł zacząć grać.

Tworząc opis wyglądu wzoruj się na swoim awatarze. Pewne drobiazgi możesz zmienić np. dodać tatuaż, stwierdzić że postać zwykle ubiera się na czarno (nawet jeśli na awatarze jest ubrana np. na fioletowo) albo dodać że czasami nosi soczewki kontaktowe w takim czy innym kolorze. Jednak jeśli na awatarze będzie ustawiony drobny, słodki blondynek wyglądający na 15 lat a Ty w KP napiszesz że jest to 35-letni czarny kulturysta, to z oczywistych względów akceptacji KP nie będzie.

Pamiętaj że Twoja postać to tylko człowiek. Nawet jeśli jest w czymś uzdolniona to nie we wszystkim. Musi mieć tez jakieś wady. Każdy je ma. Postać która przykładowo jest mistrzem Japonii w shogi, geniuszem matematycznym, laureatem konkursów literackich, olimpiad historycznych i do tego jest kapitanem drużyny koszykówki raczej nie jest mile widziana.

Charakter jest bardzo ważny. Istotniejszy niż wygląd i powinieneś poświęcić na niego przynajmniej o połowę więcej miejsca niż na wygląd. Opisując go pamiętaj o tym, że grając swoją postacią później, musisz się trzymać choć trochę tego, co jest napisane w KP. Jeśli jesteś delikatną, wrażliwą i uczuciową osobą, która dotychczas pisała słodkimi uke, nie twórz nagle postaci zimnego obojętnego i chamskiego seme, bo zwyczajnie nie będziesz potrafiła nim pisać.

”Rodzice, którzy zginęli w wypadku” nie są niczym wyjątkowym. To naprawdę bardzo popularne i szczerze mówiąc na naszym forum chyba czymś wyjątkowym jest gdy ktoś ma normalną, pełną rodzinę. Większość naszych postaci jest sierotami.

Jeżeli chcesz stworzyć postać która jest w jakiś sposób niepełnosprawna, niewidoma, jeździ na wózku inwalidzkim, ma drobne problemy psychiczne, napady schizofrenii, padaczki, czegoś jeszcze innego, to musisz wiedzieć, że po pierwsze: parę takich postaci na forum już jest, po drugie: taką postacią naprawdę bardzo ciężko grać. Prywatnie prowadzę niewidomą postać od około pół roku. RPG pisze od 6-7 lat. Nigdy wcześniej nikim nie pisało mi się tak ciężko.

Idealny typ partnera to ‘typ’ nie ‘osoba’. Zdarza się, ze na forum dołączają osoby parami, zdecydowane że chcą pisać ze sobą nawzajem. Nie ma w tym nic złego, jednak napisanie w ramce ‘idealny typ partnera’ konkretnego nazwiska jest nieco niegrzeczne. Opis można napisać tak, by opisywał dokładnie tę samą osobę np. „wysoki, brązowooki brunet o zadziornym charakterku”.

2. Jak założyć mieszkanie?

Wybierz dla siebie odpowiednie miejsce sugerując się swoją Karta Postaci i możliwościami finansowymi Twojej postaci. Do wyboru masz: a) internat (dla uczniów liceum) b) akademik (dla studentów) c) apartament (luksusowe mieszkanie dla zamożnych) d) domek jednorodzinny (też raczej dla bardziej zamożnych osób lub takich, którzy mieszkają z rodzicami) e) mieszkanie w kamienicy (cicha, spokojne okolica, stare budynki) f) mieszkanie w bloku (nowoczesne, niewielkie mieszkania, niestety w szarych blokowiskach)

Jeżeli wybierasz internat lub akademik, musisz wejść w dany dział na forum i otworzyć temat ‘prośby o przydzielenie pokoju’. Piszesz pod nim wiadomość np. „proszę o przydzielenie pokoju dwuosobowego” i czekasz na odpowiedź admina. Regulamin internatu i akademików jest dostępny w tych działach i warto go przeczytać jeśli zamierzasz mieszkać w którymś z tych miejsc.

Jeżeli wybierasz apartament, kamienicę, blok lub domek, wejdź w daną kategorię na forum i kliknij „Nowy Temat”. W tytule wpisz np. „Mieszkanie *imię i nazwisko postaci*” W treści postu napisz opis mieszkania. Opis możesz urozmaicić dodając kilka grafik. Opis powinien być solidny i też warto poświęcić na niego nieco czasu.

3. Jak znaleźć osobę do pisania?

Jest kilka opcji. Najważniejsze to nie bać się odezwać Smile

Po pierwsze: Możesz wybrać sobie kogoś i zaproponować mu wspólne pisanie. Przejrzyj Karty Postaci innych graczy. Jeżeli ktoś Cię zainteresuje wejdź w dział „Pisz ze mną”
http://stayaway.forumpolish.com/t307-pisz-ze-mna
i sprawdź czy jest wolny w fabule. Jeśli przy jego imieniu i nazwisku widnieje literka „W” wyślij mu po prostu prywatną wiadomość i zapytaj czy nie zechciałby popisać.

Po drugie: Napisz ogłoszenie. Jeżeli np. jesteś fotografem napisz że szukasz modela. Jeśli Twoja postać jest dobra z matematyki napisz, ze udzielisz korepetycji. Jeśli prowadzisz sklep możesz poszukać pracownika albo osoby do roznoszenia ulotek. Możesz też „sprzedać tablet” „oddać psa” itp. Na pewno ktoś na takie ogłoszenie odpowie i od razu będziecie mieć temat do rozmowy.
Ogłoszenia piszemy tutaj
http://stayaway.forumpolish.com/t206-tablica-ogloszen-czyli-poszukuje-wspollokatora-sprzedam-psa

Po trzecie: Chatbox nie gryzie. Naprawdę. Są na forum osoby, które właściwie fabuł nie prowadzą albo prowadzą ale bardzo powoli i z przerwami, a na forum wchodzą głównie po to by popisać na chatboxie. Chatbox jest naprawdę fajną opcją by wymienić parę zdań z innymi graczami. Wystarczy wejść, przywitać się i napisać że szuka się kogoś do pisania.

Po czwarte: Można napisać w dziale „Chcę Wam powiedzieć, że…” że po prostu poszukuje się kogoś do pisania. W dziale tym można napisać dosłownie wszystko. Dział jest tutaj
http://stayaway.forumpolish.com/t212-chce-wam-powiedziec-ze

Po piąte: Możesz po prostu napisać posta w jakimś miejscu publicznym. Parku, sklepie, szkole. Na pewno po jakimś czasie ktoś się na Ciebie natknie.

4. Jak pisać fabułę?

Posty nie powinny być zbyt krótkie. Minimum na wysokość awatara. Awatary nie są wysokie, więc te parę zdań to nie tak dużo.

Pisz tak by nie odbierać wolności osobie z którą piszesz. Nie pisz co robi Twój partner do gry, co wybrał jeśli miał jakiś wybór, jaką zrobił minę itp. Opisuj tylko reakcje, myśli i uczucia swojej postaci.

Oto kilka wyrażeń które powinieneś znać i związane z nimi reguły.

„Wytematowanie”
Możesz pisać tylko w jednym miejscu na raz. Twoja postać nie może być jednocześnie np. w szkole i w sklepie. Jeśli skończysz rozmowę w szkole i chcesz pójść do sklepu musisz na końcu ostatniej wiadomości w szkole napisać „zmiana tematu -> sklep” i dopiero po tym zacząć rozmowę w sklepie.  Ta czynność jest powszechnie określana jako „wytematowanie”. Zdarza się, że osoby piszące razem ustalą że jedna z nich ‘wytematuje’ obie. Wtedy pisze np. „zmiana tematu x2” i uznaje się, ze obie osoby się wytematowały i zmieniły miejsce. Więc jeśli np. piszesz z kimś w parku i zaprosi Cię od na kawę, a Ty się zgodzisz, a on zapyta w wiadomości prywatnej lub na chatboxie czy Cię wytematować, to tak jakby pytał czy chcesz coś jeszcze napisać w parku czy od razu w kawiarni.

„Bilokacja”
Jeżeli z jakiegoś powodu Twoja postać pisze w dwóch miejscach (poza offtopem) na raz, określa się to jako ‘bilokację’. Normalnie nie można do czegoś takiego doprowadzić ale ją sytuację kiedy regulamin forum pozwala na bilokację. Obejmuje to zwykle eventy oraz specjalne okazje gdy można poprowadzić dodatkową, niezależna fabułę. Na bilokację ma też zgodę część postaci specjalnych pełniących funkcje urzędowe itp. Normalnie jednak piszemy tylko w jednym miejscu dopóki nie skończymy rozmowy i nie przeniesiemy się w inne miejsce wytematowując się

5. Co to są eventy?

To takie ‘specjalne’ wydarzenia organizowane z różnych okazji. Jeśli w danej chwili organizowany jest jakiś event na górze strony w ‘informacjach’ jest podany link do niego. Tam określone są zasady udziału w nim. Eventy zwykle obejmują bilokację tzn. że żeby wziąć udział w evencie,  nie trzeba przerywać prowadzonej akurat fabuły. Eventy mają określony czas trwania i w tym czasie należy się z eventu ‘wytematować’. Każdy event ma swój wyjątkowy charakter który określa kto może wziąć w nim udział, gdzie ma on miejsce i na czym polega.
Po zakończeniu eventu można nawiązywać do niego w normalnej fabule. Np. Jeśli poznasz kogoś na evencie, możesz później na niego wpaść gdzieś w centrum handlowym, rozpoznać go i przywitać się. Albo możecie wymienić się telefonami na evencie i po nim się ‘zdzwonić’.

6. Jak korzystać z telefonów i e-maili?

Po założeniu swojego telefonu i emaila w odpowiednim dziale (w organizacji) masz możliwość mailowania, dzwonienia i smsowania do innych. Możesz robić to prowadząc fabułę. Np. możesz być w kawiarni z osobą A i pisać smsy z osobą B w tym samym czasie, jeśli tylko zaznaczysz w kawiarni, że masz przy sobie telefon i z kimś smsujesz.
Aby do kogoś napisać lub zadzwonic musisz mieć jego maila lub numer telefonu. Możesz go dostać od tej osoby, od kogoś innego, bądź wziąć z ogłoszenia w Internecie. Istotne jest żeby było wiadomo skąd ten adres mailowy bądź numer telefonu masz.

7. Muszę wyjechać na dwa miesiące a po miesiącu nieobecności na forum konto jest usuwane/wygaszane. Co zrobić?

Każdą dłuższą nieobecność powinno się zgłaszać w dziale „nieobecności’
http://stayaway.forumpolish.com/t9-nieobecnosci
Osoba która będzie nieobecna choćby i pół roku a zgłosi wcześniej nieobecność nie zostanie usunięta z forum. Przed dłuższą nieobecnością warto też zadbać o to by wytematować się z miejsca w którym ostatnio prowadziło się fabułę i nie blokować innej postaci.


8. Co zrobić jeśli Twój partner do pisania od dłuższego czasu nie odpisuje i zaczynasz się nudzić albo chcesz zacząć pisać z kimś innym?

Coś takiego nazywamy ‘zablokowaniem w fabule’. Jeżeli ktoś blokuje Cię od dłuższego czasu np. od miesiąca nie odpowiada a Ty chcesz już się wytematować, napisz wiadomość w dziale „Sprawy do administracji”. Wtedy któryś z adminów odgórnie wytematuje taką osobę i Cię ‘uwolni’.

9. Jak pisać na chatboxie?

Chatbox to taka mała rameczka na dole strony, która pozwala na niezobowiązującą rozmowę z innymi graczami na dowolne tematy. Chatbox właściwie rządzi się swoimi prawami i żeby dostać bana na chatboxie trzebaby się naprawdę postarać.
Na chatboxie nie wolno: wrzucać treści ogólnie naruszających prawo  (za treści pedofilskie, instrukcję budowy bomby, nawoływanie do nienawiści, dyskryminację rasową itp. Można dostać bana)
Nie wolno obrażać drugiego gracza ( o ile nie jest to drobne niegroźne przedrzeźnianie się) Awantury  będą rozwiązywane prostą metodą „/ban”. Na razie jednak, od początku istnienia forum jeszcze nie zdarzyło się by ktokolwiek został zbanowany na chatboxie.
Zwykle tolerujemy nawet spam, ale jeśli ktoś zacznie pisać milion bezsensownych wiadomości typu „hdehgifo” tylko po to by utrudnić innym rozmowę, może to być podstawa do wyrzucenia z chatboxa albo nawet zbanowania.

Na chatboxie piszemy jako postaci ale jest to niezależne od fabuły. Zdrada na chatboxie nie jest zdradą w fabule. Jeśli komuś połamią ręce na chatboxie to w fabule nadal będzie sprawny. Następnego dnia na chatboxie z resztą też. Na chatboxie można wymieniac się linkami słodkich szczeniaczków, pisać o anime, o pogodzie i w ogóle.

Nie poruszamy poważnych i kontrowersyjnych tematów typu religie, polityka, wojny, etyka (w tym wszelkie dyskusje na temat aborcji, eutanazji itd.) Takimi rozmowami łatwo kogoś zranić i wywołać awanturę.
Poza tym róbcie na chatboxie można robić co się chce byle z poszanowaniem prawa, względnym poszanowaniem siebie nawzajem i byle forum nie podpalić.

10. Dlaczego warto pisać na chatboxie i w offtopie?

Offtop i chatbox są miejscami gdzie bardziej niż postać poznajemy gracza – osobę, która tę postać prowadzi. Wbrew pozorom na forum rpg również można nawiązać ‘normalne’ znajomości. Zwykle graczej mają podobne zainteresowania, naprawdę nietrudno znaleźć tu bratnią duszę o ile nie ogranicza się tylko do samej gry. Raz do roku organizujemy ‘zloty forumowe’ i spotykamy się by spędzić razem trochę czasu. Od powstania forum zdążyłam poznać tu parę naprawdę cudownych osób z którymi utrzymuję kontakt poza forum, czasami spotykam się na kawie albo na konwencie. Zachęcam nowe osoby do integrowania się z nami bo można nawiązać tu naprawdę wartościowe znajomości.

Masz inne pytanie? -śmiało pytaj
Chcesz coś dopowiedzieć -dopowiedz Smile
avatar
Silminyel
Admin


Zobacz profil autora http://stayaway.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach